عملکرد:

ارتقای عملکرد ورزشی در ورزشکاران

بهبود عملکرد ذهنی، توجه و هوشیاری

خواص آنتی اکسیدانی

حفظ سلامت قلب، کبد و چشم‌ها

تعریف

تورین آمینواسیدی است که در مغز، چشم، قلب، پلاکت‌ها و عضلات به فراوانی یافت می‌شود. این آمینواسید در بدن نقش ساختمانی ندارد، در حالیکه در حفظ سلامت قلب، کبد، چشم و سیستم عصبی نقش مهمی ایفا می‌کند. همچنین تورین دارای خواص آنتی اکسیدانی نیز هست و از بدن در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد حفاظت می‌کند.

بهترین منابع غذایی تورین غذاهای حیوانی از جمله گوشت قرمز، ماهی، لبنیات و تخم مرغ می‌باشد. یک رژیم غذایی معمول حاوی 40-400 mg تورین است. به علاوه شیر مادر سرشار از تورین بوده و نیاز نوزادان به این آمینواسید را تامین می‌کند. تورین به صورت مکمل غذایی نیز وجود دارد.

تورین ممکن است عملکرد ورزشی را ارتقا دهد:

ورزش کردن با تولید ترکیبات سمی در بدن همراه است که باعث ایجاد خستگی و تخریب عضلانی می‌شوند. تحقیقات نشان می‌دهد که تورین این ترکیبات سمی را دفع کرده و از عضلات در برابر آسیب سلولی، عضلانی و استرس اکسیداتیو محافظت می‌کند. همچنین این آمینواسید به دلیل افزایش مصرف چربی‌ها به عنوان سوخت، سوزاندن چربی را حین ورزش افزایش داده و به کاهش وزن کمک می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد ورزشکارانی که مکمل تورین را دریافت می‌کنند، عملکرد ورزشی بهتری دارند.

با مصرف تورین دوچرخه سواران و دوندگان می‌توانند مسافت بیشتری را با خستگی کمتر طی کنند و وزنه برداران حین تمرین آسیب دیدگی و درد عضلانی کمتری را تجربه می‌کنند.

تورین و بهبود عملکرد ذهنی:

مطالعات جدید نشان می‌دهند که ترکیب تورین با کافئین می‌تواند عملکرد ذهنی را ارتقا دهد. به علاوه دریافت تورین همراه با کافئین و یا همراه با کافئین و ویتامین‌های گروه B قدرت توجه، استدلال و هوشیاری را افزایش می‌دهد همچنین باعث کاهش خواب آلودگی شده و عملکرد را در افرادی که بیخوابی دارند بهبود می‌بخشد.

ترکیب تورین با کافئین ممکن است ما را به یاد نوشیدنی‌های انرژی زا بیاندازد. خوب است بدانید که مصرف نوشیدنی‌های انرژی زا به دلیل محتوای قند و کافئین بالایی که دارند توصیه نمی‌شود. در صورتیکه می‌خواهید از فواید تورین برای بهبود عملکرد ورزشی و یا ذهنی بهره مند شوید بهتر است از مکمل‌های غذایی بر طبق نظر متخصصین استفاده کنید.

سایر فواید تورین برای سلامتی:

تورین فواید دیگری نیز برای بدن دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

هپاتیت (التهاب کبد)

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که مصرف تورین عملکرد کبد را در بیماران مبتلا به هپاتیت بهبود می‌دهد و با عملکرد آنتی اکسیدانی خود از سلول‌های کبدی در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد و سموم محافظت می‌کند.

عملکرد قلبی- عروقی

تحقیقات نشان می‌دهد که ارتباطی میان سطح تورین بالاتر و میزان پایین‌تر مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی- عروقی وجود دارد. به نظر می‌رسد تورین التهاب و ضخامت عروقی را کاهش داده و به بهبود فشار خون در بیماران مبتلا به پرفشاری خون کمک می‌کند.

همچنین این آمینو اسید باعث بهبود عملکرد قلبی، علائم و توانایی ورزش در افراد مبتلا به نارسایی قلبی می‌شود.

دیابت و مقاومت به انسولین

بعضی از مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که افزایش مصرف تورین از طریق کاهش سطح قند خون و مقاومت به انسولین، می‌تواند از ابتلا به دیابت نوع 2 پیشگیری کند. تورین کنترل قند خون را بهبود داده و با دیابت مقابله می‌کند. افراد مبتلا به دیابت سطح تورین کمتری هم دارند که خود نقشی در پیشرفت دیابت ایفا می‌کند.

بینایی

تورین در به میزان فراوانی در چشم وجود دارد و زمانیکه سطح آن کاهش می‌یابد، مشکلات مربوط به چشم ایجاد می‌شود. افزایش غلظت تورین به تقویت بینایی و حفظ سلامت چشم کمک می‌کند.

منابع

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1024/taurine

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/taurine/faq-20058177

https://www.healthline.com/nutrition/what-is-taurine